Płyty betonowe i ich rodzaje: tarasowe, ogrodowe, podjazdowe

Płyty z betonu architektonicznego są jednym z najpopularniejszych elementów nowoczesnych aranżacji domów, ogrodów, a także przestrzeni publicznej. W tym artykule przedstawimy opis płyt, ich charakterystykę oraz przykłady zastosowania.

Płyty z betonu architektonicznego

Beton architektoniczny jest materiałem jednocześnie wytrzymałym oraz wyjątkowo estetycznym. Naturalną właściwością jest nierównomierne rozłożenie wżerów, przez co każdy egzemplarz produktu jest unikatowy. Płyty betonowe są produktem bardzo uniwersalnym i chętnie wykorzystywanym w różnych aranżacjach. W zależności od miejsca przeznaczenia stosuje się różne grubości płyt. Do miejsc gdzie obciążenie jest mniejsze stosuje się płyty o grubości co najmniej 4 cm - na przykład tarasy, ścieżki ogrodowe, natomiast 8 cm do większych obciążeń np. tam gdzie poruszają się samochody. Ponadto płyty są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne i posiadają właściwości antypoślizgowe.

Płyty tarasowe

Minimalistyczne i eleganckie tarasy zaaranżowane z wykorzystaniem płyt betonowych zyskują na popularności. Dzięki uniwersalnej stylistyce, dobrze komponują się z innymi dodatkami i materiałami np. donicami betonowymi, drewnem, metalami. Daje to nieograniczone pole do popisu dla projektantów. Polecane są dla osób ceniących nowoczesny design oraz funkcjonalność.

Płyty ogrodowe

Beton w ogrodzie można wykorzystać na wiele sposobów. Najpopularniejszym zastosowaniem płyt betonowych w tym obszarze posiadłości jest tworzenie z nich ścieżek. Ciekawie wyglądają płyty ułożone z kilkucentymetrowymi odstępami, które są wypełnione trawą albo kruszywem dekoracyjnym. W naszej ofercie znaleźć można produkty w licznych wariantach. Wyróżniają się fakturą, rozmiarem oraz kolorem. Dzięki temu łatwo je dopasować do stylu ogrodu, czy elewacji domu.

Płyty podjazdowe

Płyty betonowe o grubości co najmniej 8 cm sprawdzą się na podjazdy, dzięki wysokim parametrom nośności. Można je układać obok siebie - bez odstępów lub jak na poniższym zdjęciu, finalnie odstępy uzupełnione kruszywem. Dla dodatkowego zabezpieczenia produktów stosuje się środki impregnujące. Ułatwia to czyszczenie płyt z płynów eksploatacyjnych samochodów. Odpowiednio przygotowany podjazd będzie idealnym reprezentacyjnym atutem posesji.