Budowa tarasu i ścieżek na gruncie z wykorzystaniem płyt betonowych

Taras, ścieżka w ogrodzie - jaki materiał wykończeniowy posadzki wybrać, by cieszyć się trwałością oraz estetyką na wysokim poziomie, a również łatwością w montażu i dalszym użytkowaniu? Wymienione wymagania spełniają płyty z betonu architektonicznego. Różnorodność kolorystyczna, faktur, rozmiarów pozwala stworzyć wymarzoną nawierzchnię odpowiadającą upodobaniom klienta.

Taras na gruncie – jedna z metod budowy

Planując zbudowanie tarasu na gruncie w twoim ogrodzie warto zacząć od odpowiedniego doboru rodzaju płyt betonowych, ich rozmiaru, dobraniu odpowiedniej grubości płyty wraz z zapoznaniem się z pozostałymi parametrami grubości warstw podbudowy, by móc odpowiednio dobrać poziom, na jaki należy wykonać wykop. Przystępując do prac w pierwszej kolejności wytyczamy powierzchnię jaką ma zająć taras. Najlepiej, by szerokość i długość tarasu odpowiadała wielokrotności wymiarów płyt z uwzględnieniem odstępów między nimi oraz obrzeży, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, nie jest to problemem, ponieważ nasze płyty można docinać, co nie wiąże się z uszkodzeniem i naruszeniem struktury płyty. Następnym krokiem jest zebranie warstwy humusu. Ważnym elementem, o którym trzeba pamiętać na tym etapie, jest wykonanie spadków. Woda musi odpływać w przeciwnym kierunku do naszego domu. Ubijamy podłoże i kształtujemy spadki. W zależności od rodzaju gruntu na naszej działce, poszczególne warstwy mogą się różnić. Rozpatrując podłoże gliniaste, należy rozłożyć geowłókninę w celu zatrzymania nieczystości, które mogłyby przeniknąć na płyty. Następnym krokiem jest wyrównanie podłoża warstwą piasku. Na tym etapie również należy pamiętać o formowaniu spadków. Układamy obrzeża, które zapewnią stabilność naszego tarasu. Kolejnymi warstwami podbudowy są kruszywo łamane i podsypka z grysu. Na tych warstwach w końcu można ułożyć płyty betonowe z odpowiednimi odstępami. Ewentualne nierówności w postaci różnic wysokości między płytami regulujemy gumowym młotkiem. Pamiętajmy, że płyt betonowych nie można dociskać zagęszczarką, ani wibratorem, by nie narazić ich struktury na uszkodzenia. Ostatnim etapem w tworzeniu naszego tarasu jest impregnacja płyt odpowiednim preparatem i zafugowanie odstępów powstałych przy ich układaniu. Voila! Taras gotowy. Jeśli podczas wieloletniego użytkowania powstaną ewentualne uszkodzenia na płytach, nie martw się, nie musisz skuwać płyt, to nie płytki ceramiczne na tradycyjnym tarasie ? Wymiana takich płyt jest bardzo prosta.Ścieżki w ogrodzie

Płyty z betonu architektonicznego wykorzystane jako materiał do ułożenia ścieżek w naszych ogrodach stworzą świetną relację z tarasem wykonanym z płyt betonowych. Jeśli jednak nie planujemy budować tarasu lub posiadamy istniejący, ale wykończony innym materiałem, użycie płyt betonowych do budowy ścieżek nie jest wizualnym problemem, jest to na tyle uniwersalny materiał, że świetnie skomponuje się z każdym innym budulcem. Najszybszym i najprostszym sposobem montażu takich płyt w ogrodzie w sposób ażurowy – na przemian z trawnikiem - jest ułożenie ich w miejscach docelowych, wyznaczenie wykopu pod płytę poprzez wbicie do ziemi szpadli w obrysie płyty, następnie zdjęcie humusu w obrysie płyt, wypełnienie tego miejsca piaskiem/żwirem i ponowne ułożenie płyt na podbudowie. Należy pamiętać, aby płyta nie wystawała znacząco nad poziom powierzchni terenu, aby przy koszeniu trawnika nie uszkodzić noży kosiarki, ani też samej płyty ? Aby wyrównać powierzchnię wokół płyt oraz wypoziomować płytę, można w tym celu użyć gumowego młotka.

Równie ciekawym rozwiązaniem jest ułożenie płyt betonowych na przemian z kruszywem ozdobnym. W tym przypadku również należy wyznaczyć powierzchnię jaką ma zająć nasza nowoprojektowana ścieżka i zdjąć z niej warstwę humusu. Następnie wykop wypełniamy warstwą wyrównującą z piasku oraz żwirem, a w miejscach docelowych układamy płyty. Również na koniec używamy gumowego młotka w celu wypoziomowania płyt. Dodatkiem o walorach estetycznych, ale niekoniecznym, jest użycie obrzeży wokół ścieżki.