Czy beton architektoniczny w kuchni to dobry pomysł?

Beton architektoniczny jest materiałem często wykorzystywanym w aranżacjach wnętrz. To właśnie jego charakterystyczna surowa estetyka oraz łatwość w dopasowaniu do różnych stylów sprawiają, że jest tak popularny. W połączeniu z innymi materiałami takimi jak szkło, metal, drewno, odpowiednimi tekstyliami i oświetleniem tworzy ciekawe kompozycje. Chętnie jest wykorzystywany we wnętrzach pokojów dziennych, salonów, w łazienkach, przedpokojach i korytarzach. Ale czy sprawdzi się również w kuchni?


Zalety zastosowania betonu architektonicznego w kuchni


W kuchni panują specyficzne warunki - wahania temperatury, wilgoć, gorące opary, osadzanie się tłuszczu na powierzchniach itd. Odpowiednio przygotowany i zaimpregnowany beton jest na te wszystkie czynniki odporny. Dzięki dużej wytrzymałości, odporny jest również na uszkodzenia mechaniczne. W kuchni zastosować można płyty betonowe na podłodze, jak i na ścianach, w przestrzeniach między szafkami kuchennymi, nad blatem. Do zalet zaliczyć można również izolację akustyczną. Atutem jest także łatwość w tworzeniu aranżacji.


Wady betonu architektonicznego w kuchni


Beton architektoniczny jak każdy inny materiał ma swoje wady. Odpowiednio pielęgnowany nie przysporzy problemów, sprawdzą się tutaj odpowiednie środki impregnacyjne, które zabezpieczą powierzchnię przed przebarwieniami. Przy aranżowaniu wnętrza kuchni należy pamiętać o tym, że nadmiar betonu sprawi, że kuchnia będzie surowa i nieprzyjemna w odbiorze. Przy planowaniu montażu płyt betonowych trzeba uwzględnić ich dużą wagę, może być konieczne wzmocnienie powierzchni ścian, podłóg.


Podsumowanie


Beton architektoniczny jest więc ciekawym rozwiązaniem dającym wiele możliwości. Jego wytrzymałość w połączeniu ze środkami impregnującymi powierzchnię sprawiają, że sprosta nawet ciężkim kuchennym warunkom. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim balansie, aby kuchnia nie stała się surowym betonowym pudełkiem.